Hamburg, Binnenalster

Mirёseerdhёt nё faqen e internetit të Ambasadës Gjermane nё Shqipёri

Fjalimi i ambasadorit Hoffmann

Ditë Festive e Bashkimit të Gjermanisë: Carmina Burana në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit Tiranë

Një kuadër i veçantë festiv ai i Ditës së Bashkimit të Gjermanisë këtë vit: Me premierën e Carmina Burana të  Carl Orff dhe pritjen caocktail në mbyllje të saj Ambasada Gjermane  festoi më 3 tetor në Teatrin e Operës dhe Baletit së bashku me më shumë se 600 të ftuar nga politika, ekonomia dhe kultura 25 vjetorin e Ditës së Bashkimit të Gjermanisë.

Tetori Gjerman 2015

Ju pret një vjeshtë interesante - sepse po vjen sërisht "Tetori Gjerman". Filma dhe letërsi, teatër, muzikë dhe balet si dhe diskutime dhe workshope - edhe për vitin 2015 programi i aktiviteteve ofron diçka për pothuajse çdo shije. Tashmë ne organizojmë për të nëntin vit rradhazi që ne organizojmë Javët e Kulturës Gjermane në Shqipërime - me ndihmën e partnerëve dhe sponsorëve të shumtë . Një traditë e bukur, e cila mundësohet falë mbështetjes së . Dëshirojmë tju ftojnë për të qenë edhe ju pjesë e "Tetorit Gjerman 2015" si një festë shumë e veçantë e miqësisë gjermano-shqiptare.

Këtu gjeni një program të detajuar.

Sekretari i Shtetit në Ministrinë Federale të Punës dhe Çështjeve Sociale, Jörg Asmussen, dhe Ministri shqiptar i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi

Nënshkruhet marrëveshja mbi “Mbrojtjen Shoqërore” midis Gjermanisë dhe Shqipërisë

Sekretari i Shtetit pranë Ministrisë Federale të Punës dhe Çështjeve Sociale, Jörg Asmussen, dhe Anke Holstein, E Ngarkuar me Punë a.i. në Ambasadën e Republikës Federale të Gjermanisë, nënshkruan më 23 shtator në Tiranë së bashku me Ministrin shqiptar të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi, marrëveshjen mbi “Mbrojtjen Shoqërore” midis Gjermanisë dhe Shqipërisë.

Intervistë e Ambasadorit Hoffmann për JavaNews

Intervista ekskluzive e Ambasadorit Hoffmann për Java News

Intervista e plotë e Ambasadorit Hoffmann në datën 3 shtator 2015 për portalin Java News. Më poshtë do të gjeni linkun e intervistës.

Intervistë e Ambasadorit Gjerman, Hellmut Hoffmann

“Nuk ka azil ekonomik“ - Ambasadori Hoffmann jep intervistë për mediat shqiptare

Me rritjen e numrit të azilkërkuesve nga Shqipëria ambasadori Hellmut Hoffmann ka theksuar në mediat e ndryshme shqiptare, se nuk ka azil për arsye ekonomike dhe se kërkesat për azil nga shqiptarët praktikisht nuk kanë asnjë perspektivë për tu pranuar në Gjermani. Mëposhtë mund të ndiqni intervistat:

Në Gjermani nuk ka azil ekonomik

Me numrat në rritje të azilkërkuesve nga Shqipëria, Ambasada Gjermane ka sqaruar me anë të njoftimeve në media të ndryshme situatën ligjore në Gjermani. Nuk ka azil për shkaqe ekonomike. Këtu ju mund të lexoni tekstin e plotë të njoftimeve:

Ministri i Jashtëm Sebastian Kurz dhe homologu i tij gjerman Frank-Walter Steinmeier

"Pa Ballkanin Perëndimor, Bashkimi Europian nuk do të ishte i plotë"

Me rastin e zhvillimit të Konferencës së Vendeve të Ballkanit Perëndimor në Vjenë më 27 gusht 2015, Ministrat e Jashtëm të Austrisë dhe Gjermanisë, Sebastian Kurz dhe Frank-Walter Steinmeier kanë shkruar një artikull të përbashkët, i cili u botua sot në shumë gazeta europiane.

Vizitë kortezie tek Kryetari i Bashkisë Veliaj

Vizitë kortezie te Kryetari i Bashkisë Veliaj

Ambasadori Hoffmann takoi më 19 gusht z. Erion Veliaj në funksionin e tij të ri si Kryetar i Bashkisë së Tiranës. Të dy folën për shanset dhe sfidat e Bashkisë së Tiranës si edhe për mundësitë e bashkëpunimit në fusha të ndryshme

Ambasadori Hoffmann dhe Zëvendësministrja Gjebrea në pikën e kalimit kufitar me Greqinë në Kakavijë

Ambasadori Hoffmann viziton pikën e kalimit kufitar me Greqinë në Kakavijë

Ambasadori Hellmut Hoffmann vizitoi ditën e premte, dt. 24 korrik 2015, bashkë me Zëvendësministren e Brendshme Elona Gjebrea pikën e kalimit kufitar me Greqinë në Kakavijë. Për momentin, në këtë pikë të kalimit kufitar dhe në pikën e Kapshticës bashkëpunojnë ngushtë punonjës të Policisë Gjermane Federale me Policinë e Shtetit Shqiptar me objektivin për të luftuar migracionin e paligjshëm.

Empfang mit militärischen Ehren

Kancelarja Federale Merkel në Tiranë

Kancelarja Federale Angela Merkel vizitoi më 8 korrik Tiranën. Ajo u takua me Kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin e Republikës Bujar Nishani. Përveç kësaj ajo së bashku me Edi Ramën morën pjesë në seancën përmbyllëse të Konferencës Ekonomike Gjermano-Shqiptare në Tirana Business Park, ku mbajti një fjalim.

Konkurs kreativ "Lindur në '90-ën"

Konkurs kreativ "Born in the 90's"

Duke marrë shkas nga 25 vjetori i nisjes së ndryshimeve demokratike në Shqipëri, Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë (IDMC) dhe Ambasada Gjermane në bashkëpunim me Ministrinë e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë organizojnë një konkurs për mendjet kreative. Nën moton „Born in the 90´s – Explore the past, create the future!” kërkohen mendje kreative për të reflektuar mbi të shkuarën dhe formësimit të së ardhmes. Në konkurs mund të marrin pjesë të gjithë të lindurit në vitet 90-të. Zhanret në të cilat mund të aplikohet janë "Ese dhe Letërsi", "Multimedia" si dhe "Arte Figurative". Afati i fundit i dorëzimit është data 05 Tetor 2015. Në linkun më poshtë gjeni informacione më të detajuara.

Make it in germany

Portali "Make it in Germany" mirëpret profesionistë ndërkombëtar në Gjermani!

"Make it in Germany!": Mirë se vini. Mësoni në faqen tonë, se si ju me aftësitë tuaja profesionale mund të përgatisni me sukses rrugën tuaj drejt Gjermanisë - dhe përse ja vlen të jetosh dhe punosh në Gjermani. Qeveria gjermane dëshiron që me këtë portal online të sigurojë kërkesat e mëdha të momentit dhe në të ardhmen për punëtorë të kualifikuar.

Faqja zyrtare e Ambasadёs Gjermane nё Facebook

Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë

Rruga Skënderbej, Nr. 8
1000 - Tiranë, Shqipëri
Telefon: +355 (0) 4 2274 505
Telefax: +355 (0) 4 2232 050
E-mail: info[at]tira.diplo.de

Ambasadori

Ambasadori Hellmut Hoffmann

Hellmut Hoffmann u emëruar në gusht 2013 Ambasador i Republikës Federale të Gjermanisë në Shqipëri.

LEJET PËR KALIIM KUFIRI

Achtung

Duke nisur prej ditës së mërkurë, datë 16 shtator 2015 lejet për kalim kufiri do të pranohen gjatë kohës së shërbimit zyrtar prej orës 08:30 deri në orën 09:30 në sportelin nr. 2. Pashaportat mund të tërhiqen në të njëjtën ditë mes orës 11:00 dhe 11:30.

Broshura e re: "Gjermania për mua"

Mehrere Personen sehen sich eine Broschüre an

"Gjermania për mua" është një broshurë e re, e publikuar nga Ambasada Gjermane në bashkëpunim me partnerë të shumtë. Në kapitujt e shumtë të kësaj broshure shpaloset angazhimi i gjerë i Gjermanisë në Shqipëri duke përmendur këtu edhe shembuj konkret.

EU Council Presidency

Durchbruch bei EU-Haushalt 2011

Luxembourg will hold the presidency of the council of the European Union in the second half of 2015.